Tips nodig? Zo kun je een lied zoeken. Hier vind je een overzicht van alle liedbundels.
Wil je ons werk steunen? Hier vind je meer over doneren of koop onze unieke Ubi-cari-tas.
|
Brood zal ik geven
Mogelijk staat het ook in andere liedbundels. Kijk hiervoor in de infobox rechts, onder het kopje 'Liedbundels'.
Brood zal ik geven | |
Herkomst | |
Taal | Nederlands |
Land | Nederland |
Tekst | |
Dichter | Maarten Das |
Vertaler | Eppie Dam (Fr) |
Bijbelplaats | Matteüs 25:31-40 Tobit 1:17 |
Metrisch | 10-11 |
Muziek | |
Componist | Wim Ruessink |
Melodie | Brood zal ik geven |
Solmisatie | 5-3-2-2-1-1 |
Gebruik | |
Thema | Vrede en gerechtigheid |
Trefwoord | Naastenliefde |
Liedbundels | |
Liedboek 2013 1007 | |
Lieteboek 2013 1007 |
Brood zal ik geven is een lied met een tekst van Maarten Das, op basis van de naar de zeven werken van barmhartigheid. De melodie is van Wim Ruessink.
Inhoud
Opname beluisteren
- Pacras Consort, Leiden:
- Melodieën:
- Henk Lemckert op Orgel Abdijkerk van Loosduinen C.F. in sopraan (liedboekzettingen.nl)
Tekst
Ontstaan
De redactie van Liedboek, zingen en bidden in huis en kerk, miste een lied over de zeven werken van barmhartigheid. De bijbelse basis in Matteüs en Tobit van dit lied is duidelijk; de wens om bijvoorbeeld rond diaconale thema's of rond lezingen aan het eind van het kerkelijk jaar een passend lied te hebben was duidelijk. Aan Maarten Das werd gevraagd om een lied te maken dat in zijn geheel gezongen kon worden: beknopt, dus! Hij vatte de vraag zeer letterlijk op: in zeven maal twee regels is de hele inhoud gevat, als in een middeleeuws tableau.
Inhoud
Het lied is gebaseerd op de zeven werken van barmhartigheid: hongerigen voeden, dorstigen water geven, vreemdelingen onderdak bieden, naakten kleden, zieken verzorgen, gevangen te eten brengen, naar Matteüs 25:31-40, en doden begraven, naar Tobit 1:17. De dichter vatte de eerste twee samen in de eerste strofe. De zevende strofe is de 'toewijding': 'zó wil ik leven, eenvoudig en klein, met twee lege handen een koningskind zijn.'
Muziek
Het lied heeft twee melodieën, die elkaar afwisselen per strofe van het lied. Bij dit lied is het essentieel om alle strofen te zingen, en dóór te zingen. De ervaring leert dat de voortekens/de mollen notenlezers afschrikken, maar voor onbevangen zangers geen probleem opleveren.
Muziekuitgaven
Zie Brood zal ik geven (melodie) voor een overzicht van alle (orgel)literatuur en koorbewerkingen van deze melodie.
Hymnologische informatie
Eppie Dam maakte de Friese berijming: Brea sil ik weijaan
Literatuur
Toelichting:
- Liedboekcompendium: https://www.liedboekcompendium.nl/lied/1007-brood-zal-ik-geven-9_6_4
Culturele informatie
Externe links
![]() |
Dit artikel is helaas nog slechts een beginnetje. Kerkliedwiki nodigt u uit uw kennis te delen door het artikel te verbeteren. |