Kerkliedwiki bundels.png
Kerkliedwiki wijst je de weg naar meer dan 12.000 liederen!

Tips nodig? Zo kun je een lied zoeken. Hier vind je een overzicht van alle liedbundels.
Wil je ons werk steunen? Hier vind je meer over doneren of koop onze unieke Ubi-cari-tas.

Meer weten of vragen over Kerkliedwiki? info@kerkmuzieknetwerk.nl
Kerkliedwiki bundels.png Kerkliedwiki wijst je de weg naar meer dan 12.000 liederen! Tips nodig? Zo kun je een lied zoeken. Hier vind je een overzicht van alle liedbundels.

Actueel: Zingen met Luther en Bach. Dordrecht (26 juli), Groningen (7 september), – In 2025 zijn er nog 2 van de 12 gratis zangmiddagen, verspreid over het land! Abonneer je op de nieuwsbrief.

Wil je ons werk steunen? Hier vind je meer over doneren of koop onze unieke Ubi-cari-tas. Meer weten of vragen over Kerkliedwiki? info@kerkmuzieknetwerk.nl

Kerstfeest, lichtfeest in het donker

Uit Kerkliedwiki
Ga naar: navigatie, zoeken
Dit lied is niet te vinden in één van de veelgebruikte liedbundels.
Mogelijk staat het wel in andere liedbundels. Kijk hiervoor in de infobox rechts, onder het kopje 'Liedbundels'.
Kerstfeest, lichtfeest in het donker
Vorm Strofelied
Herkomst
Taal Nederlands
Land Nederland
Periode 2010
Tekst
Dichter Ria Borkent
Bijbelplaats Johannes 1:5
Lucas 1:42
Lucas 2:1-7
Psalm 33:6
Jesaja 9:5
Matteüs 1:23
Lucas 2:8-18
Romeinen 5:11
1 Korintiërs 15:57
Metrisch 8-7-8-7-8-7-8-7
Muziek
Componist Ludwig von Beethoven
Melodie Alle Menschen werden Brüder
Herkomst Ode an die Freude - Schiller
Solmisatie 3-3-4-5-5-4-3-2
Gebruik
Kerkelijk jaar Kerstmorgen
Liturgie Gloria
Bijbels persoon Jozef
Maria
David
Immanuel
Thema Aanbidding
Adem
Licht en duisternis
Stilte
Vrede en gerechtigheid
Verzoening
Liedbundels
Een vogel is er thuis 126

Kerstfeest, lichtfeest in het donker is een lied geschreven door Ria Borkent op de bekende muziek van Alle Mensen werden Brüder (melodie) (Vreugde, vreugde, louter vreugde), van Ludwig von Beethoven.

Opname beluisteren

Het Oisterwijks Orkest speelt het lied op straat:

Tekst

De tekst bestaat uit drie coupletten van acht regels. De openingsregels luiden:

  1. Kerstfeest, lichtfeest in het donker
  2. Kind van Jozef en Maria
  3. Kerstfeest, lichtfeest hier beneden


De tekst is auteursrechtelijk beschermd en kan daarom hier niet worden weergegeven.

Ontstaan

Voor de Kerstmorgendienst 2011 wilde Kerk 'De Wegwijzer' in Almere graag een nieuw kerstlied op een bekende melodie, door iedereen mee te zingen. De kerk vroeg Ria Borkent de tekst te schrijven en droeg zelf de melodie aan: Vreugde vreugde louter vreugde.

Inhoud

Ria Borkent schreef drie coupletten: het eerste couplet over de stilte van de stal, waarin het wonder uit de hemel: het gezegend Kind, het tweede couplet over Jozef en Maria, het derde over de engelenzang. Bijzonder is dat elke tweede helft van het couplet een persoonlijke reflectie bevat van het lyrisch ik: En mijn hart vergeet de wereld / Als wijzelf een licht ontsteken / Draag het lied op engelenvleugels. Dit geeft het lied een heel persoonlijke stem.

Muziek

De muziek is van Ludwig von Beethoven. Hij schreef de muziek op het gedicht 'Ode an die Freude' van de dichter Friedrich Schiller. Het lied is bekend geworden door een regel uit dat gedicht: 'Alle Menschen werden Brüder'. In 1985 werd het door de staatshoofden en regeringsleiders van de Europese Unie uitgekozen als officieel volkslied van de Europese Unie.

Zettingen

De zetting van Dirk Zwart is opgenomen in de Begeleidingsbundel 'Een vogel is er thuis', Muziekuitgeverij Nootzaak, Deventer 2023

Bewerkingen om te zingen

Bewerkingen om te spelen

Muziekuitgaven

Zie het artikel Zie Alle Menschen werden Brüder (melodie) voor een overzicht van alle (orgel)literatuur en koorbewerkingen van deze melodie.

Hymnologische informatie

Culturele informatie

Literatuur

Externe links

Voetnoten