Kerkliedwiki bundels.png
Kerkliedwiki wijst je de weg naar meer dan 12.000 liederen!

Tips nodig? Zo kun je een lied zoeken. Hier vind je een overzicht van alle liedbundels.
Wil je ons werk steunen? Hier vind je meer over doneren of koop onze unieke Ubi-cari-tas.

Meer weten of vragen over Kerkliedwiki? info@kerkmuzieknetwerk.nl
Kerkliedwiki bundels.png Kerkliedwiki wijst je de weg naar meer dan 12.000 liederen! Tips nodig? Zo kun je een lied zoeken. Hier vind je een overzicht van alle liedbundels.

Nu verkrijgbaar: 'Op andere lippen', een cd met liederen bij een afscheid. Lees meer over dit project.

Wil je ons werk financieel steunen? Hier vind je meer over doneren. Heb je vragen over de Kerkliedwiki? info@kerkmuzieknetwerk.nl

Nu legt Gij in de paaszaal

Uit Kerkliedwiki
Ga naar: navigatie, zoeken
Dit lied is te vinden in de volgende veelgebruikte liedbundel(s):
Gereformeerd Kerkboek Gezang 61 (a)
Mogelijk staat het ook in andere liedbundels. Kijk hiervoor in de infobox rechts, onder het kopje 'Liedbundels'.
Nu legt Gij in de paaszaal
Vorm Strofelied
Herkomst
Taal Nederlands
Land Nederland
Periode 1998
Tekst
Dichter Ria Borkent
Bijbelplaats Johannes 13:1-12
Metrisch 7-6-7-6-8-7-6
Muziek
Componist Willem Vogel (a)
Dirk Zwart (b)
Solmisatie 1-6-7-1-2-3-1 (a)
1-3-2-1-5-4-4 (b)
Gebruik
Kerkelijk jaar Witte Donderdag
Liedbundels
Gereformeerd Kerkboek Gezang 61 (a)
Zing met de hemelboden 43 (a)
Een vogel is er thuis 146 (b)

Nu legt Gij in de paaszaal is een lied geschreven door Ria Borkent en op muziek gezet door zowel Willem Vogel als Dirk Zwart.

Opname beluisteren

Opname van het concert in De Kandelaar in Assen - 9 april 2022

  • Kleinkoor Vivace o.l.v. Tineke Wonderman / Adorate Dominum o.l.v. Wietse Meinardi
  • dirigent concert: Tineke Wonderman
  • piano: Antoinet van den Berg
  • orgel: Wietse Meinardi
  • trompet: Piertje Feenstra
  • lezingen: Anton Janssen.


Het lied 'Nu legt Gij in de paaszaal' begint op 17.37 minuut van onderstaande opname

Tekst

De tekst is auteursrechtelijk beschermd en kan daarom hier niet worden weergegeven.

Ontstaan

Dit lied is een van de dertien liederen die geschreven zijn voor het Paasoratorium 'Het lam dat ons doet leven' (1998) van componist Dirk Zwart op uitnodiging van het Cultureel Tijdschrift Icarus. Via het Gereformeerd Kerkboek (2006) kregen de liederen - soms op een andere melodie - een plek in de liturgie.

Inhoud

De beginregels van de strofen luiden:

  1. Nu legt Gij in de paaszaal
  2. Gij komt om te bevrijden
  3. Heer Jezus die als minste

Muziek

Zettingen

Bewerkingen om te zingen

Bewerkingen om te spelen

Muziekuitgaven

Hymnologische informatie

De begeleiding van dit lied (melodie Dirk Zwart)is te vinden in de Begeleidingsbundel Een vogel is er thuis - Muziekuitgeverij Nootzaak, Zutphen. Van dit lied, dat onderdeel is van het Paasoratorium Het Lam dat ons laat leven is ook een zetting voor koor en piano verkrijgbaar bij Muziekuitgeverij Nootzaak, Zutphen.

Culturele informatie

In 1998 componeerde Dirk Zwart zijn eerste oratorium op teksten van Ria Borkent. Het bleek gelijk een succes en het werd sindsdien op talloze plakken uitgevoerd. Dit oratorium volgt het verhaal van Jezus van de intocht in Jeruzalem tot aan Pasen. Tussen de muziek door worden de Bijbelteksten gelezen. De muziek van Dirk Zwart kenmerkt zich door goed in het gehoor liggende melodieën en warme harmonieën. Soms, als te tekst daartoe aanleiding geeft, wordt de muziek heel beeldend en wordt de muzikale taal dissonanter en moderner.

Het koor wordt ondersteund door een fraaie pianopartij die soms aan Bach doet denken, maar een andere keer een veel modernere taal spreekt. In diverse delen klinkt ook het orgel. De bezetting wordt gecompleteerd door een trompet die vaak mooie lijnen speelt. In een aantal delen mogen ook de aanwezigen meezingen met de koren.

De beide koren werkten voor deze gelegenheid voor het eerst samen, ze worden aangevuld met diverse projectzangers. Onder leiding van de dirigenten Wietse Meinardi en Tineke Wonderman werd het werk ingestudeerd in Assen en Meppel. Alle professionele musici waren betrokken bij eerdere uitvoeringen van het stuk.

Literatuur

Externe links

Voetnoten