Tips nodig? Zo kun je een lied zoeken. Hier vind je een overzicht van alle liedbundels.
Wil je ons werk steunen? Hier vind je meer over doneren of koop onze unieke Ubi-cari-tas.
|
Daar is een plaats onder de zon
Mogelijk staat het wel in andere liedbundels. Kijk hiervoor in de infobox rechts, onder het kopje 'Liedbundels'.
Daar is een plaats onder de zon De plaats die God verkoren heeft | |
Vorm | Strofelied |
Herkomst | |
Taal | Nederlands |
Land | Nederland |
Periode | 1966 |
Tekst | |
Dichter | Tom Naastepad |
Bijbelplaats | Deuteronomium 12:1-32 |
Metrisch | 8-8-8-4 |
Muziek | |
Componist | Willem Vogel (a) Wim Kloppenburg (b) Willem Vogel (c) Willem Vogel (d) Willem Vogel (e) |
Melodie | Bekleedt u met de nieuwe mens (a) |
Solmisatie | 3-5-3-3-2-1-6-5 (a) 4-6-5-1-4-3-2-1 (b) 5-1-2-3-5-3-2-1 (c) 1-1-1-7-1-3-4-1 (d) 4-4-4-1-1-3-3-7 (e) |
Liedbundels | |
De woorden gezongen 19(c) | |
Het lied op onze lippen 58(a t/m f) |
Daar is een plaats onder de zon is een lied van Tom Naastepad, getoonzet door Wim Kloppenburg en door Willem Vogel.
Tekst
Wat maakt dat een componist zoveel verschillende melodieën bij een tekst wil of kan schrijven? Ongetwijfeld de kwaliteit van de tekst. Daarom vermelden we hier de tekst van de eerste, tweede en laatste strofe van dit 'Lied van de uitverkoren plaats':Daar is een plaats onder de zon
het laatste wonder daar begon:
de Heer met ons en wij met Hem,
Jeruzalem.
Hier is het Pasen ieder jaar,
de dagen reiken aan elkaar
de eersteling van alle duur:
des Heren uur.
En hier wordt ook zijn komst verbeid:
'Hosanna Hem die binnenrijdt'.
Buiten de muren slaat zijn licht
de afgrond dicht!
Muziek
Naastepad schreef dit lied oorspronkelijk als contrafact op een melodie die Willem Vogel in 1964 schreef op één van zijn andere teksten: Bekleedt u met de nieuwe mens (melodie) (a).
Later schreef ook Wim Kloppenburg een melodie (b).
Rond 1982 schreef Vogel op verzoek van de redactie van De woorden gezongen een nieuwe melodie (c). Maar ingegeven door de tekst van het tweede couplet, parafraseerde Vogel nog een melodie, sterk geënt op enkele regels uit de paashymne 'Christ lag in Todesbanden' (d). Een vierde melodie (e) is een canon geworden, met sterke gelijkenis op een door Theo Goedhart getoonzette canon, namelijk 'Het eten staat op tafel klaar'.